مجله بازرگانی شهباز

قهوه چیست؟‌ انواع قهوه، خواص قهوه قسمت 1

قهوه چیست؟‌ انواع قهوه، خواص قهوه قسمت 1

در این سری از مقالات قرار است تا به بررسی داستان قهوه و انواع قهوه بپردازیم و با طعم های مختلف، رست قهوه و فرآوری قهوه آشنا شویم. پس با ما همراه باشید تا داستان قهوه را دنبال کنیم و سفر دور و دراز قهوه از مزارع مختلف دنیا تا فنجان را بررسی کنیم تا بیشتر با باعاد مختلف این نوشیدنی شگفت آور آشنا شویم.

ارتباط انسان با انواع قهوه

صبح شده است و شما باید یک روز جدید را آغاز کنید. دوست دارید سرحال باشید و تمام هوش و حواس تان به کارتان جمع باشد. بدون شک در پی ان هستید که روزتان را با طعمی شگفت انگیز آغاز کنید، طعمی ناب، بی نهایت لذت بخش و غیر قابل جایگزین!  پس بهتر است بدون هیچ گونه درنگی به سراغ قهوه بروید و با یک فنجان از این نوشیدنی استثنایی یک روز فوق‌العاده را آغاز کنید…

انواع قهوه

 

 اما این فقط شروع داستان است چرا که شما در طول روز به انرژی بیشتر و یا تمرکز بیشتر نیاز خواهید داشت و در این مواقع فنجان قهوه شما صمیمی ترین دوست شما خواهد بود. شب شده و شما دارید  فصلی جذاب از یک کتاب را می‌خوانید، نوشته بشدت گیراست و شما توان دل کندن از کتاب  را ندارید!

  اما شما روز سختی داشتید و کمی حس خستگی در وجودتان باقی مانده است که نیاز دارید فراموشش کنید تا نهایت استفاده را از زمان داشته باشید.

 

اینجاست که به این جمله معروف می رسیم:

 زندگی کوتاه است، به خاطرش بیدار بمانید.

 

با کمی کشت و گزار فضای بیکران اینترنت و یا کمی مطالعه در مورد قهوه متوجه خواهید شد که روزانه بیش از دو و نیم میلیارد   فنجان قهوه در سرتاسر جهان نوشیده می شود و میزان این مصرف نیز در جای جای جهان  با هم تفاوت بسیار دارد.

این میزان استقبال باعث شده است تا قهوه یک آمار بسیار جالب را از خودش به جای بگذارد.

 

 

قهوه؛ یک ماده‌ی بسیار ارزشمند!

 قهوه بعد از نفت دومین ماده ارزشمند تجاری است و انواع قهوه نقش بسیار مهمی را در اقتصاد جهان بازی می کند. جالب است بدانید که انواع قهوه بعد از آب پرمصرف ترین نوشیدنی در سطح جهان به شمار می‌رود، به گونه‌ای که از هر چهار نفر یک نفر در دنیا به طور مستقیم و غیر مستقیم با انواع قهوه سروکار دارد. این موضوع به خوبی میزان استقبال مردم دنیا از این نوشیدنی شگفت انگیز را نشان می دهد!

 نباید از این موضوع گذشت که انواع قهوه در شکل های مختلف و حتی با آداب و رسوم مختلف توسط مردمان این کره خاکی سرو می شود.  برخی آن را برای بیدار ماندن و هوشیار ماندن مصرف می کند و برخی دیگر نیز از عطر و طعم بی نظیر آن لذت می برند و روح خودشان را در عشق این نوشیدنی دوست داشتنی غوطه ور می کنند. فارغ از دلیل نوشیدن قهوه این روزها راه خودرو به قلب و روح بسیاری از انسانها گشوده است،

فوتبالی ها قهوه را می نوشند تا مسابقه تیمشان را با تمرکز و آرامش بیشتری نگاه کنند.

عاشقان سینما و موسیقی گوش دادن به یک قطعه و یا تماشای یک سکانس را با نوشیدن قهوه  دو چندان می کنند.

دوستان خوب با نوشیدن قهوه در کنار هم فضا را برای خوش و بش وگپ زدن در مورد موضوعی  جذاب گرم می کنند.

دانشجویان و دانش آموزان شب امتحان را با نوشیدن پی در پی لیوان های انواع قهوه زنده نگه می دارند.

و اهل دل در شب خاموش، در گوشه ای از کلبه‌ ی خودشان ، تنهایی و آرامش را با نوشیدن یک فنجان قهوه جشن می گیرند.

انواع قهوه

ما و انواع قهوه

 بیراه نیست اگر بگوییم که همه ما قهوه را به خوبی می شناسیم و تا حدودی استفاده از آن را وارد سبک و سیاق خاص زندگی خودمان کرده ایم. بهترین بسیاری از ما  فرار از بحث استفاده رفته ایم و  قهوه مخصوص خودمان را با امضای شخصی خودمون درست میکنیم و به نوعی فرمول جادویی خاص خودمان را داریم، فرمولی ویژه که آماده ایم دوستان قدیمی و درجه ی که خودمان را با آن حسابی غافلگیر کنیم.

 اما بدون شک در این بین یک سوال بسیار اساسی پیش می آید:

 داستان انواع قهوه از کجا شروع شده؟

 

 پاسخ به این سوال نیازمند نقل یک سفر بسیار جذاب است که قهوه نقش کارکتر اصلی آن را دارد. پس با ما باشید تا قصه‌ی دور و دراز انواع قهوه را از مزارع فنجان شما بازگو کنیم و در کنار هم از آن لذت ببریم. نوشیدن یک فنجان قهوه در کنار این مطلب مکملی بسیار عالی خواهد بود!

 

داستان انواع قهوه ها

قهوه یک دانه‌ی بسیار زیبا و خوش عطر است که منشاء آن به مناطق گرمسیری آفریقا برمیگردد و طبق گفته محققان و تاریخدانان از آفریقا به سایر نقاط دنیا پراکنده شده است.

این دانه ی پرطرفدار امروزه در بیش از ۷۰ کشور دنیا کشت می شود.  قهوه گیاهی همیشه سبز و گلدار از خانواده روناسیان است که ارتفاع درختانش در برخی از موارد به ۶ متر نیز می رسد.  میوه قهوه دارای گل‌هایی سفید و به شدت خوش بو است که شباهت زیادی نیز به گل یاسمین دارد.

حدود سه الی چهار سال طول میکشد تا گیاه به مرحله میوه دادن برسد تبدیل گل های سفید و زیبای قهوه به گیلاس قهوه نیز در یک بازه ۳۵ هفته اتفاق می‌افتد.

تبدیل یک دانه پیاز کاشته شده قهوه گیاه ممکن است حدود دو و نیم ماه طول بکشد، البته این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که دانه قهوه جوان و تازه باشد،چرا که در صورت قدیمی و کهنه بودن دانه عمل جوانه زدن و تبدیل شدن به گیاه ممکن است تا ۶ ماه نیز طول بکشد. 

جالب است بدانید که درختهای تازه قد کشیده و جوانان قهوه ای بسیار حساس و شکننده می باشند و به همین دلیل است که بسیاری از کشاورزان پروتکل های حفاظتی بسیار سفت و سختی را برای نگهداری از این درختان جوان در نظر می‌گیرند.

همانطور که گفتیم این دانه  شگفت انگیز امروزه در بیش از ۷۰ کشور دنیا کشت می شود که در درجه اول آنها در مناطق استوایی آمریکا، جنوب شرقی آسیا و البته هند و آفریقا قرار دارند.

اگر بخواهیم این آمار را از نظر میزان تولید به ازای کشورهای مختلف بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که نام برزیل در لیست تولید کنندگان قهوه به شدت خواهد درخشید، چرا که این کشور به تنهایی نزدیک به ۴۰ درصد قهوه کل دنیا را تامین می کند.

بعد از برزیل که رتبه اول تولید انواع قهوه را به خودش اختصاص داده نیز کشورهای ویتنام، کلمبیا و اندونزی نیز رتبه های بعدی تولید انواع قهوه را به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید که قهوه هر کشوری رنگ و عطر و بوی خاص خودش را دارد و به همین خاطر نیز هر نوع از قهوه را با نام منطقه‌ای که در آن کشت شده است، می‌ شناسند.

در این بین خالی از لطف نیست که بدانید بزرگترین وارد کنندگان انواع قهوه نیز به ترتیب ایالات متحده،  آلمان، ژاپن، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا می باشند که مطالعه سرانه مصرف انواع قهوه در آنها نیز بسیار جذاب خواهد بود، چرا که پس از کسب اطلاعات دراین باره خواهید فهمید که بیشترین میزان مصرف سرانه ی انواع قهوه مربوط به کشورهای فنلاند، دانمارک، نروژ و البته سوئد است.

 

بهتر است به داستان رشد قهوه برگردیم … 

تا جایی پیش رفتیم که درختهای جوان قهوه شکوفه دادند و شکوفه ها نیز تبدیل به گیلاس قهوه شدند. حال با هم به ادامه ی نقل سفر دانه های شگفت انگیز قهوه می پردازیم و به این منظور گیلاس قهوه را مورد بررسی قرار خواهیم داد کمی هم در مورد انواع قهوه بحث خواهیم کرد.

 

گیلاس قهوه، شروع یک سفر شگفت آور

همانطور که گفتیم یک بازه زمانی ۳۰ الی ۳۵ هفته ای برای میوه دادن گیاه قهوه لازم است.به این میوه ها گیلاس قهوه گفته می شود.

گیلاس انواع قهوه معمولاً دو دانه سبز را در قلب خود رشد می دهد که این دانه ها پس از فرآوری تبدیل به دانه های قهوه ای می شوند کم آنها را مصرف می کنیم. جالب است بدانید که میوه های قهوه ای قبل از رسیدن به رنگ سبز می باشند و در هنگام رسیدن نیست به رنگ های قرمز سیر و یا قرمز مایل به بنفش در می آیند.

 این تغییر رنگ گیلاس های انواع قهوه به کشاورز خبر می دهند که چه زمانی باید  مزرعه را برای برداشت محصول آماده کرد. باید توجه داشته باشید که برداشت به موقع  گیلاس های قهوه‌ی یک مزرعه تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت محصول نهایی خواهد داشت.

برای به حداکثر رساندن کیفیت یک گیلاس انواع قهوه باید به خوبی اجازه رشد بخشهای مختلف گیلاس قهوه را داد، به خصوص بخش مرکزی که دانه های  قهوه در آن قرار دارند.

به طور کلی هر گیلاس قهوه از پنج بخش اصلی تشکیل شده است:

۱.  دانه قهوه

۲. پوست نقره ای

۳. پکتین

۴. پالپ

۵.  پوسته خارجی 

 

 همانطور که در پاراگراف قبلی نیز به آن اشاره کردیم، برای بالا بردن کیفیت قهوه نهایی بهتر است و کشاورز به خوبی اجازه رشد کامل دانه های انواع قهوه را بدهد. همین موضوع باعث می‌شود تا در بسیاری از نقاط دنیا برداشت انواع قهوه فقط سالی یک بار و در یک مرحله صورت بگیرد، اما در عین حال نقاطی از دنیا مانند کلمبیا نیز وجود دارند که در آن سالانه درختان قهوه دو بار گلدهی را انجام می دهند و طبیعتاً برداشت محصول انواع قهوه نیز در آن ها سالانه دو بار صورت میگیرد.

البته باید آگاه باشید که برداشت انواع قهوه یک فرایند فوق العاده پرزحمت است و دردسرهای خاص خودش را نیز دارد.برای اشراف بیشتر نسبت به این موضوع باید در ابتدا کشورهایی که در آنها قهوه کشت می شوند را مورد بررسی قرار داد.

با یک نگاه به سادگی می‌توان متوجه این موضوع شد که اکثر کشورهایی که در ان‌ها قهوه کشت می شود،  از کشورهای  در حال توسعه و جهان چندم هستند که همین موضوع باعث می شود تا رویکرد بسیاری از کشاورزان برای برداشت محصول استفاده از نیروی کار ارزان قیمت و کاربردی باشد، نه استفاده از ماشین آلات پیشرفته که اغلب هزینه‌های بیشتری را به همراه دارند.

 

برداشت قهوه توسط ای کارگران توسط دست انجام می شود و ابزار خاصی ندارد. همانطور که گفتیم رنگ‌ قهوه ها نشان می دهد که آیا زمان برداشت رسیده یا نه. وقتی رنگ گیلاس های قهوه به سمت قرمز رفت کشاورز می داند که زمان برداشت فرا رسیده است. اما یک کشاورز می تواند دو راه را برای برداشت انتخاب کند: 

۱. برداشت جمعی که در آن بعد از قرمز شدن اکثر دانه های قهوه روی یک درخت کشاورز تصمیم به برداشت گیلاسهای قهوه می کند. در این حالات کارگری که برداشت را انجام می‌دهد دست خود را به روی شاخه هایی که قهوه های قرمز روی آن قرار دارند می‌کشد و همه دانه ها را فارغ از رنگشان برداشت می کند.

البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که دانه های سبز با دانه های قرمز پردازش و فرآوری نخواهند شد، چرا که در نهایت موجب بدمزه شدن و طعم نامرغوب انواع قهوه خواهند شد که  در نوع خودش بدترین خبر ممکن برای کشاورز خواهد بود، چرا که با کمی بی دقتی  نتیجه یک سال زحمت مداوم به باد خواهد رفت.

۲.  اما برداشت انواع قهوه در حالت دوم بسیار دقیق‌تر و حرفه ای تر انجام می شود. در این روش، کارگر دانه ها را به صورت دست چین و با دقتی بسیار بالا برداشت می‌کند. در این حالت  کارگری که عملیات برداشت را انجام می دهد، ابتدا دانه های رسیده  و قرمز رنگ می رود و آن ها را برداشت می کند. این کارگر به دانه های سبز رنگ قهوه ای دست نمی زند و به آنها اجازه می‌دهد که به رشد خودشان ادامه دهند تا برای عملیات فرآوری کاملاً آماده باشند.

سپس بعد از چند روز که دانه های سبز نیز تغییر رنگ دادند و به رنگ قرمز درآمدند عملیات برداشت را تکمیل می کند و تمام دانه ها را از درخت میچیند. 

در این بین باید به این نکته نیز اشاره کنیم که زمان برداشت و همچنین نحوه برداشت قهوه به نوع و نژاد قهوه نیز بستگی دارد. به طور کلی ۴ نوع قهوه در جهان وجود دارد که نام های آن ها عبارتند از: 

۱ . قهوه عربیکا  که خوش طعم ترین و خاص ترین  قهوه جهان به شمار می‌آید عطر فوق العاده منحصر به فردی  نیز دارد. جالب است بدانید که قهوه عربیکا قدیمی ترین نوع قهوه در جهان نیز به شمار می رود.

قهوه عربیکا به طور معمول  در ارتفاع  هزار تا ۲۴۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد می کند. پرقدمت ترین قهوه عربیکا نیز قهوه جاوا است که امروزه نام ای بسیار شناخته شده در بین طرفداران قهوه می باشد.

جالب است بدانید که ۷۵ درصد کل قهوه های جهان از نوع عربیکا می‌ باشند. عربیکا طعمی میوه ای، ملایم و بسیار دلنشین دارد.

میزان کافئین قهوه عربیکا  حدوداً نصف قهوه روبوستا است،  در حالیکه میزان قند، چربی و البته اسید های ارگانیک این قهوه دو برابر روبوستا است. برزیل بزرگترین و مهم ترین تولید کننده‌ی عربیکا است.

۲. قهوه ربوستا نوع دیگری از دانه‌های قهوه است که در ارتفاع کمتری نسبت به عربیکا پرورش داده می شود. گیاه این قهوه مقاومت بیشتری نسبت به سرما دارد و کشت آن نیز ساده تر از عربیکا است.

طعم تلخ و نسبتاً سوخته‌ی  روبوستا در سطح پایین‌تری از عربیکا قرار می‌گیرد اما میزان کافئین آن دو برابر است. جالب است بدانید که نوع مرغوب روبوستا برای تهیه اسپرسو به کار میرود. ویتنام مهم ترین کشور تولید کننده‌ی ربوستا است.

۳. قهوه لیبریکا در لیبریا کشت می‌شود و همان گونه که مشخص است نام خودش را نیز از محل رشد و پرورشش گرفته است. طعم و عطر این قهوه در مایه های ربوستاست. البته می‌توان گفت که لیبریا یا لیبریکا طعمی دودی و قوی تر از ربوستا نیز دارد.

در زبان محلی لیبریایی به این قهوه تنباکوی مایع نیز می‌گویند. نکته‌ی جالب در مورد لیبریکا میزان کافئین بسیار پایین آن است. جالب است بدانید که Liberica برای جا یگزین کردن گیاهان Arabica که در اثر زنگ زدگی و آفت قهوه از بین رفته بود، به فیلیپین آورده شد و تا به امروزهم  درآنجا باقی مانده است .

۴. قهوه اکسلسا در سال ۲۰۰۶ و توسط یک گیاه شناس بریتانیایی به نام Aaron P.Davies در زیر دسته‌ی لیبریکا قرار داده شد. طعم بسیار قوی این قهوه باعث شده است تا از آن برای اضافه کردن طعم به سایر قهوه ها استفاده شود. 

امیدواریم که از این قسمت مقاله خوشتان آمده باشد و شما را به خواندن قسمت دوم مقاله که در آن نحوه پردازش و فرآوری قهوه و گران ترن قهوه جهان و همچنین تاریخچه‌ی قهوه را بررسی خواهیم کرد، دعوت می‌کنیم. پس با ما باشید تا سفر قهوه را در کنار هم دنبال کنیم. تا مقاله‌ي بعدی خدانگهدار.

فراموش نکنید که با مقایسه ویژگی‌ها و با توجه به نیاز خود، می‌توانید مناسب ترین کالا را با چند کلیک ساده از بازرگانی شهباز بخرید و درب منزل خود تحویل بگیرید.

۴. قهوه اکسلسا در سال ۲۰۰۶ و توسط یک گیاه شناس بریتانیایی به نام Aaron P.Davies در زیر دسته‌ی لیبریکا قرار داده شد. طعم بسیار قوی این قهوه باعث شده است تا از آن برای اضافه کردن طعم به سایر قهوه ها استفاده شود. 

خواص انواع قهوه

کاهش درد های جسمانی و عضلانی

یکی از خواص بسیار ویژه‌ی قهوه، کاهش درد است. بر اساس مقاله ای بسیار معتبر که در ماه مارس 2007 در مجله “درد” به چاپ رسیده است ،نوشیدن 2 فنجان قهوه می تواند درد ماهیچه پس از ورزش را تا 48% کاهش دهد که همین مورد نشان از اثر معجزه آسای قهوه بر کاهش درد و بالا بردن آستانه‌ی تحمل یک فرد دارد.

افزایش فیبر بدن

با نوشیدن یک فنجان قهوه در روز ، 1.8 گرم از فیبر مورد نیاز بدن شما به راحتی هر چه تمام تر تامین می‌شود.

محافظت از کبد! از ویژگی های بسیار مهم نوشیدن انواع قهوه

مطالعات دیگری که نتیجه‌ی آن بسیار شگفت آور بوده و در مجلات مختلف نیز چاپ شده است نشان می دهد که قهوه می تواند از کبد محافظت کند. هم قهوه معمولی و هم قهوه بدون کافئین می توانند سطح انزیم های کبد را کاهش دهند که این امر در حفظ سلامتی کبد و کارکرد صحیح آن نقشی حیاتی را دارند.

نوشیدن انواع قهوه و کاهش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع 2

یکی دیگر از خواص قهوه به کاهش احتمال درگیری با دیابت برمیگردد.مطالعات در این زمینه نشان داده است که کسانی که 6 فنجان یا بیشتر قهوه در روز می نوشند ،22% ریسک کمتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ را دارند. براساس تحقیقات انجام شده توسط دکتر فرانک هو از دانشگاه هاروارد این نتیجه به دست آمده که ریسک دیابت نوع دوم تا 8٪ برای هر فنجان قهوه مصرفی کاهش می یابد. قهوه بدون کافئین نیز تا میزان 5% کاهش را نشان می دهد. البته میزان درصد کاهش پیدا کردن ریسک ابتلا به دیابت با بالا رفتن تعداد فنجان ها کاهش پیدا می‌کند.

کافئین موجود در انواع قهوه به مانند یک سپر در برابر الزایمر عمل می‌کند!

شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد  مصرف کافئین می توانند افراد مختلف، چه مرد و چه زن را در برابر بیماری الزایمر محافظت کند.

کاهش خطر خودکشی و افسردگی

مطالعه 10 ساله بر روی 86 هزار پرستار زن نشان دهنده کاهش خطر خودکشی در میان مصرف کنندگان قهوه است. مطالعه دیگری که توسط دانشکده بهداشت عمومی هاروارد انجام شد نیز نشان داد زنانی که 4 یا چند فنجان قهوه می نوشند ، 20%کمتر از افسردگی رنج می برند.

حفاظت در برابر پارکینسون

یکی دیگر از خواص قهوه این را نشان می دهد که نوشیدن قهوه خطر پارکینسون را کاهش می دهد ، حتی زمانی که که عوامل ژنتیکی وارد بازی می شوند.

مصرف کنندگان انواع قهوه کمتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند

در کنار اینکه باید رژیم غذایی سالمی داشت ولی در رابطه با خواص قهوه محققان کره ای دریافته اند که اشخاصی که روزانه 3 تا 5 فنجان قهوه می نوشند نشانه های اولیه بیماری های قلبی در انها کمتر دیده می شود.

مصرف انواع قهوه خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد

حتی مصرف متعادل قهوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا 26% کاهش می دهد. این مزیت حفاظتی با مصرف بیشتر افزایش می یابد.


بازرگانی شهباز با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در بازار آماده است تا نیازهای شما را در بخش های لوازم خانگی ( یخچال – بخاری – جاروبرقی )، لوازم صنعتی ( آشپزخانه صنعتی – گرمایش صنعتی – سرمایش صنعتی – باسکول و ترازو صنعتی – جادروبرقی صنعتی – کارواش )، تجهیزات فروشگاهی ( یخچال فروشگاهی و ویترینی – انواع فریزر فروشگاهی – بستنی ساز – شربت سرد کن )،

تجهیزات نظافتی ( اسکرابر – کف شوی – ترولی نظافتی – بخار شوی )، تجهیزات  کافه رستوران هتل و مواد مصرفی کافه ( اسپرسوساز – پودر قهوه و شکلات داغ – مخلوط کن – باربیکیو – تجهیزات بار سرد ) تامین کند. شما می توانید برای اطلاع از شرایط ویژه فروش، تخفیف، خرید اقساطی و اخبار صفحه اینستاگرام بازرگانی شهباز را نیز دنبال کنید.

برای به دست آوردن آخرین اطلاعات محصول، نقد و بررسی محصولات و همچنین راهنمای انتخاب محصولات نیز می توانید به وبلاگ بازرگانی شهباز مراجعه کنید.

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bazarga7/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bazarga7/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109