مجله بازرگانی شهباز

سرویس و راه اندازی انواع کولرهای آبی – 0 تا 100

سرویس و راه اندازی انواع کولرهای آبی – 0 تا 100

سرویس و راه اندازی انواع کولرهای آبی | بازرگانی شهباز

با شروع فصل گرما کم کم زمان راه‌اندازی کولرهای آبی و دل سپردن به خنکای دلپذیر کولرها فرا می‌رسد.  اواسط فصل بهار که کم کم اشعه‌های خورشید جانی می‌گیرند و خودی نشان می‌دهد باید سری به سیستم سرمایش خانه‌ها که چندماهی به فراموشی سپرده شده بود زد و دستی بر سر و گوشش کشید و با دلش راه آمد تا در گرمای جان‌کاه تابستان نسیم خنک و روح افزایش را از ما دریغ نکند. در اینجا سعی کرده‌ایم روش‌های سرویس و نگه‌داری انواع کولرهای آبی را شرح دهیم.

سرویس و نگهداری کولرهای آبی امر مهمی است که اگر در زمان درست و به شیوه‌ای درست انجام شود باعث افزایش طول عمر موتور و دستگاه می‌شود. هم چنین حل مشکلاتی در سیستم سرمایش باعث کاهش مصرف برق و آب خواهد شد. شل بودن تسمه‌ها و خرابی پمپ آب و شناور از این دسته مشکلات است که باید در اولین فرصت رفع و اصلاح شود.  از طرفی بعضی از قطعات کولرهای آبی بايد هم‌زمان با آغاز فصل گرما، معاينه دقيق شوند.

ضريب فرسايش بعضی از اين قطعات بسیار بالاست و ممكن است بر اثر فرسوده شدن، مصرف كولر را بالا ببرند. پس سرويس كولر، پيش از فصل گرما، كاملا ضروری است.

در مورد کولرهای آبی پوشالی تعویض پدهای کثیف و پوسیده که به محلی برای تجمع باکتری‌ها تبدیل شده است نیز باید در دستور کار قرار گیرد. تمیز کردن دریچه‌ها و بدنه کولر هم به دلیل وجود قطعه‌های خشک و کوچک جدا شده از پوشال کولر و گرد و خاک موجود در دریچه‌های کولر که معمولا با اولین روشن شدن در فضای منزل پخش می‌شود نیز یکی دیگر از کارهایی است که در زمان سرویس کولر باید انجام شود.

برای کولرهای سلولزی نیز باید به شستن پدهای سلولزی بپردازید.

همان طور که می‌دانید و بارها گفته‌ایم کولرهای آبی بسته به نوع و جنس واسط گرمایش تبخیری استفاده شده در دستگاه به دو دسته کولر آبی پوشالی و کولر آبی سلولزی تقسیم می‌شود. کولر آبی سلولزی نیز به نوبه خود با توجه به تکنواوژی موتور و جنس بدنه به دو نوع کولر آبی سلولزی ساده و کولر آبی سلولزی پلیمری تقسیم می‌شود. اطلاعات و تفاوت‌های این سه دسته کولر را می‌توانید در وبلاگ سایت بازرگانی شهباز بخوانید.

در ادامه به تشریح روش سرویس و راه اندازی کولرهای آبی به طور مجزا خواهیم پرداخت تا با سرویس به موقع و رفع ایرادات احتمالی سلامت سیستم سرمایش خود را تضمین کنید تا با کارایی بالا و مصرف بهینه خنکی بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد.

 

سرویس و نگهداری کولرهای آبی

سرویس و راه‌اندازی کولرهای آبی پوشالی

اول از همه چیز لازم است بدانید کولرهای آبی به طور کلی از دو بخش گردش آب و گردش هوا تشکیل شده‌اند که این دو گردش توسط دو موتور جداگانه انجام می‌شوند. سیستم پمپ آب عمل گردش آب کولر را انجام می‌دهد و سیستم گردش هوا به وسیله‌ی موتور اصلی کولر صورت می‌پذیرد.

همچنین کولرها از سه قسمت الکتریکی، مکانیکی و ثابت تشکیل شده اند. قسمت الکتریکی شامل کلید سه دکمه‌ای قطع و وصل، پمپ آب و موتور کولر است. قسمت مکانیکی نیز شامل توربین هوا، تسمه و شناور  و همچنین دریچه‌ها، بدنه، اتصالات شبکه‌ی آبرسانی و شیر تخلیه از اجزای قسمت ثابت محسوب می‌شوند.

در اولین قدم برای شروع به کار سرویس سیستم سرمایشی خود از باز بودن دریچه‌ها مطمئن شوید و پوشش روی دریچه‌های کولر را که در فصل سرما برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد کشیده‌اید را بردارید. این عمل باعث می‌شود در زمان تست و شروع به کار کولر به موتور فشار نیاید.

در قدم دوم از خاموش بودن کولر و قطع بودن اتصال جریان برق اصلی اطمینان حاصل کنید. اگر سیستم سرمایشی شما دارای فیوز مجزایی است می‌توانید فیوز را به طور کلی قطع کنید.

همان طور که می‌دانید پوشال‌ها، محل مناسبی برای رشد باكتری‌‌ها و قارچ‌ها است. اين باكتری‌ها و قارچ‌ها كه در طول زمستان به دلیل وجود رطوبت بين بافت پوشال بوجود آمده است خطر ايجاد بيماری ‌های تنفسی را به همراه دارند. همچنین این باکتری‌ها و قارچ‌ها زمانی كه پوشال‌ها خیس می‌شوند، جان می‌گيرند و معمولا بوی ناخوشايندی ايجاد می‌كنند.

توجه داشته باشید حداقل هر دو سال یکبار پوشال ها را عوض کنید یا در غیر این صورت آن‌ها را به کمک  آب بشویید تا خاک‌های آن وارد فضای کولر نشود. همچنین اجازه دهید پوشال‌ها در زیر نور آفتاب بمانند تا کاملا خشک شوند تا باکتری و قارچ‌های آن‌ها تا حدودی کمتر شوند. البته تعویض پوشال‌ها بسته به آب شهر و میزان رسوب املاح آب ممکن است هر سال ضروری باشد.

در صورت نیاز به تعویض پوشال‌ها در زمان خرید به این نکته توجه کنید که حتما پوشال هم‌سایز با ظرفیت کولر باشد. زیرا تراکم بالای پوشال‌های بزرگتر از سایز، موجب اختلال در سیستم گردش هوای کولر می‌شود و هوا به درستی به کولر نمی‌رسد. همچنین به یاد داشته باشید قبل از نصب پوشال‌ها حتما یکبار آنها را با آب بشویید.

در گام بعدی زمان رسیدگی به موتور کولر فرا می‌رسد. هر چقدر پمپ آب و دینام دستگاه سالم‌تر باشند، كولر عملكرد بهينه‌تري خواهد داشت که باعث کاهش مصرف انرژي و صرفه جویی اقتصادی می‌شود. ابتدا گرد و غبارها را  پاک کنید و بعد آن‌ها را به دقت روغن‌كاري كنید. موتور كولر دارای دو قطعه ياتاقان است كه بايد حتما روغن‌كاری شوند. همچنین به یاد داشته باشید پيش از روشن كردن كولر ابتدا با دست پروانه را چند دور بچرخانيد تا از روان بودن آن مطمئن شوید.

اگر سيستم گردش آب به درستی در كولر انجام شود و پوشال‌ها به طور كامل خيس شوند، كولر هوای خنک بيشتری توليد می‌كند و انرژی كمتری مصرف می‌کند. شلنگ‌های نامرغوب به مرور زمان در زیر نور آفتاب خشک و شکننده می‌شوند که امکان سوراخ شدن و پارگی آن را افزایش می‌دهد. همچنین وجود رسوب در شلنگ موجب ایجاد اختلال در عملکرد آب رسانی ‌می‌شود. پس حتما از سلامت شلنگ کولرهای آبی اطمینان حاصل کنید و در صورت نیاز آن را با نوع مرغوب آن جایگزین کنید.

کولر آبی سلولزی پلیمری نیرو تهویه البرز

تسمه‌ی گرداننده‌ی توربین را چک کنید. این تسمه باید نه خیلی سفت و محکم باشد که به موتور فشار وارد کند و نه چندان شل باشد که موتور دچار گیرپاژ شود. در صورتی که تسمه از حالت نرمال خود خارج شده و از اطراف آن نخ بیرون زده، لازم است آن را تعویض کنید.

واتر پمپ را باز کنید و آن را به خوبی بشویید و سپس روغن کاری کنید. تشتک مخصوص آب را پر کنید و از کارکرد صحیح پمپ آب کولرهای آبی و جریان صحیح آب مطمئن شوید. سلامت شناور را هم چک کنید. برای این کار آب کولرهای آبی را باز کنید و با دست و به آرامی شناور را بالا بیاورید و ببینید که عمل قطع آب صورت می‌پذیرد یا خیر. اگر آب به درستی وارد کولر نشود یا عمل قطع به طور کامل انجام نشود شناور می‌بایست تعویض گردد.

همچنین گاهی اوقات آبی که از بالا روی پوشال‌ها می‌ریزد، به جای آن که از پایین تخلیه شود از وسط پوشال منحرف شده و بر روی توربین هوا یا پمپ آب می پاشد که عملیات کولر را مختل خواهد کرد .پس از تنظیم شناور از بستن درست دریچه تخلیه مطمئن شوید و چک کنیئ کولر نشتی نداشته باشد.

در آخرین مرحله، پيش از روشن كردن كولر از محكم بودن پيچ و مهره‌ها مطمئن شويد. حالا وقت رسیدگب یه بدنه کولر است. ابتدا به سراغ كف كولر برويد و به خوبی آن را به کمک یک فرچه بشويید تا همه گل و لای‌های آن تمیز شود. مواطب باشید در زمان شستشو به رنگ آن آسيبی نرسد. اگر قسمتي از رنگ كف كولر از بين رفته بود، به زودی زنگ خواهد زد و باعث پوسیدگی خواهد شد. در اين مواقع، يك ظرف قير ايزوله كه يك نوع قير آماده و سرد است، از رنگ فروشي تهيه كنيد و آن را با قلمو بر كف كولر پخش كنيد. توجه داشته باشید تا نقطه‌اي هرچند ریز از چشمتان دور نماند.

حتما چک کنید خروجي كولر با دهانه كانال هم راستا باشد. معمولا به‌دليل تكان‌هايي كه موتور كولر به بدنه آن مي‌دهد یا در اثر تکان‌های ايجاد شده در زمان سرویس کولر بین خروجی و دهانه كانال فاصله می‌افتد که باعث هدر رفتن باد خنک و نشت آن به بیرون می شود. همچنین کانال پارچه‌ای ضد‌آب و ضخيم برزنتی هم ممکن است به‌تدريج آسيب ‌بينند و ممكن است در گوشه و كنارشان، درزهايي پديد بيايد. حتما‌ دقت كنيد كه چنين درزهايي وجود نداشته باشد و باد خنكي كه كولر توليد می‌کند، هدر نرود.

برای راه اندازی کولر در حالی که آب کولر تخلیه شده است، از کسی که پای دکمه‌ی قطع و وصل کولر ایستاده است بخواهید به ترتیب و یکی یکی دکمه‌ها را بزند تا از سلامت پمپ آب و موتور کولر اطمینان حاصل نمایید.

بهتر است قبل از روشن کردن کولر اجازه دهید تا پمپ اب برای چند ساعت کار کند و علاوه بر پر شدن کامل تشتک پوشال‌ها نیز به خوبی خیس بخورند. همچنین می‌توانید با قرار دادن حوله‌ای خیس در جلوی درچه‌های خروجی کولر از ورود گرد و غبار و آلودگی احتمالی به فضای منزل  جلوگیری کنید.

نکات تکمیلی

  • سایه‌بان: وجود سایه بان در زیر آفتاب مسقیم باعث می‌شود بدنه کولر خنک بماند و این مساله باعث افزایش راندمان کولر خواهد شد. پس تعبیه یک سایه بان مناسب می‌تواند نکته حائز اهمیتی باشد.
  • طول کانال کولر: به یاد داشته باشید هرچه كانال كولر كوتاه‌تر باشد، بهره‌وري آن افزايش مي‌يابد که باعث کاهش مصرف انرژي مي‌شود. بر اين اساس منطقی به نظر می ‌رسد كه جانمایی کولر به طور صحیحی انجام شود. همچنین در آپارتمان های چند طبقه، گاهی لازم است كولر‌ها از پشت بام، به داخل بالكن ‌ها نقل مكان كنند.
  • ظرفیت مناسب کولر: هنگام خرید کولر به ظرفیت کولر متناسب با متراژ محیط مورد استفاده توجه کنید. براي خانه‌هاي كمتر از ۶۰ مترمربع، اگر كولر بر روی پشت‌بام قرار دارد حجم هوادهي كمتر از ۳۵۰۰ توصيه شده و اما اگر كولر در بالكن باشد، حجم هوادهی حدود ۲۳۰۰ مناسب است. برای ختنه‌هایی با  متراژ بين ۶۰ تا ۱۰۰ مترمربع كولر پشت بامی با حجم ۵۰۰۰ و كولر بالكنی ۳۵۰۰ مناسب است. به همين نسبت، برای خانه های بزرگتر، حجم هوادهی كولر‌ها باید افزايش يابد که به ظرفیت ۷۰۰۰ می‌رسد.
  • رعایت زمان اوج مصرف: كولر‌ها از لوازم پرمصرف برقي به‌حساب مي‌آيند، بهتر است آنها را در ساعت‌های اوج مصرف که معمولا یک ساعت قبل از اذان مغرب تا دو الی سه ساعت بعد از آن است خاموش کنیم.

 

سرویس و راه اندازی کولرهای آبی سلولزی

با توجه به قیمت بالای کولرهای آبی سلولزی نسبت به کولرهای آبی پوشالی نیاز به سرویس و تعمیر به موقع این دستگاه  از اهمیت بیشتری برخوردار است. پدهای سلولزی نیاز به تعویض سالیانه ندارند و می‌توانند تا چهار یا پنج  سال کارایی داشته باشند. پدهای متراکم علاوه بر کارایی بهتر و عمر طولانی، مانع ورود گرد و غبار به داخل موتور و هوای ورودی به منزل می شوند. همین امر باعث می‌شود این نسل از کولرها برای استفاده در مناطق گرمسیری و مناطق غربی و جنوب غربی و جنوب شرقی که با مشکل ریزگردها مواجه هستند مناسب باشند.

به منظور حفظ و عمر طولانی کولرهای آبی سلولزی توصیه می‌شود سرویس و نگهداری این کولرها بعد از پایان فصل گرما انجام شود. این کار را می‌توانید با پیروی از روش گام به گام زیر انجام دهید. در ابتدا از قطع بودن فیوز کولرهای آبی اطمینان حاصل کنید. همچنین شیر اصلی آب کولرهای آبی را نیز قطع کنید.

آب موجود در تشتک کولرهای آبی را با باز کردن  لوله سر زیر تخلیه کنید. برای جدا ساختن پمپ (آب تلمبه از کولر) قفل نگهدارنده کلاهک پمپ آب را فشار دهید و سپس کلید های کلاهک پمپ را تا انتهای شکاف سوراخ آنها بالا آورده و به طرف داهل فشار دهید تا پمپ را آزاد شود.
صافی پمپ را بردارید و سپس تمام گل و لای  و رسوب کف کولر، پره‌های پروانه و تشتک آب را بشویید. پمپ و صافی آن را نیز تمیز کنید و سپس صافی پمپ را در جای خود قرار دهید.

یاتاقان‌های کولرهای آبی را به خوبی روغن کاری کنید. توجه داشته باشید این کار باید چند بار در فصل تابستان تکرار شود.
لوله سرریز آب را در حالتی که واشر از داخل تشتک زیر لوله قرار گرفته و مهره از زیر تشتک بسته می شود در جای خود محکم کنید.

پدهای سلولزی را به وسیله آب و فرچه نرم بشویید. پدهای سلولزی را در زیر نور آفتاب قرار دهید تا به خوبی خشک شود.

شستشو و نگهداری از پدهای سلولزی کولرهای آبی

در صورت لزوم می‌توانید از مایع مخصوص شستشوی پدهای سلولزی استفاده کنید. برای شستن پد سلولزی ابتدا باید پمپ کولر را روشن کنیداجازه دهید پمپ آب حداقل برای پانزده دقیقه کار کند تا پد به طور کامل مرطوب شود، سپس باید آن را خاموش کنید. پس از آن محلول را درون سبد پمپ بریزید. سپس کولر را روشن کنید و اجازه دهید پمپ برای دو تا سه ساعت کار کند. محلول هنگام کار کردن کولر در تمامی قسمت های پد نفوذ کرده و آن را به طور کلی پاکسازی می‌کند.

همچنین برای رسوب زدایی پدهای سلولزی بهتر است از محلول های شیمیایی به صورت مستقیم استفاده نکنید. زیرا این محلول‌ها باعث خوردگی پد خواهند شد. توصیه می‌کنیمبرای شستشو از دترجنت‌ها، گروه های شیمیایی آمونیا، گلوترآلدهیدها و اسیدهای میلد استفاده کرد. گرچه بهتر است در فواصل منظم از آب پر فشار و به کمک فرچه پلاستیکی نرم برای رسوب زدایی پد سلولزی استفاده کنید.

این کار به خوبی املاح و رسوبات پدها را از بین برده و آسیبی به بافت پد وارد نمی کند. باید هر چند وقت یکبار پدهای سلولزی را پاکسازی کنید تا از انباشته شدن قارچ‌ها و رسوبات جلوگیری شود. توجه داشته باشید برای جلوگیری از رشد قارچ بهتر است روزانه پمپ کولرهای آبی را به مدت یک ساعت خاموش کنید و اجازه دهید پدها کاملا خشک شود.

پدهای سلولزی کولرهای آبی

سرویس و راه اندازی کولرهای آبی سلولزی پلیمری

از بزگترین مزایای کولرهای آبی پلیمری عمر طولانی و نیاز کم به سرویس و رسیدگی است. نحوه شستشو و رسوب زدایی پدهای سلولزی این کولرهای آبی را در بخش قبل توضیح دادیم. یکی از مشکلات کولرهای پلیمری نیاز به پاکسازی پمپ آب است که این مساله بیشتر در مناطقی که آب آن‌ها از کیفیت پایینی دارد و گل آلود و یا بااملاح زیادی است اتفاق می‌افتد.

زمانیکه خاک و غبار در منطقه زیاد است و یا آب منطقه مانند شهرهای خوزستان بسیار نامساعد باشد، وجود رسوبات زیاد و گل در پره های پمپ موجب گریپاژ پمپ می‌شود. که باید پمپ در فواصل نزدیک و منظم رسوب زدایی و تمیز شود.


بازرگانی شهباز با بیش از 30 سال سابقه فعالیت در بازار آماده است تا نیازهای شما را در بخش های لوازم خانگی ( یخچال – بخاری – جاروبرقی )، لوازم صنعتی ( آشپزخانه صنعتی – گرمایش صنعتی – سرمایش صنعتی – باسکول و ترازو صنعتی – جادروبرقی صنعتی – کارواش )، تجهیزات فروشگاهی ( یخچال فروشگاهی و ویترینی – انواع فریزر فروشگاهی – بستنی ساز – شربت سرد کن )،

تجهیزات نظافتی ( اسکرابر – کف شوی – ترولی نظافتی – بخار شوی )، تجهیزات  کافه رستوران هتل و مواد مصرفی کافه ( اسپرسوساز – پودر قهوه و شکلات داغ – مخلوط کن – باربیکیو – تجهیزات بار سرد ) تامین کند. شما می توانید برای اطلاع از شرایط ویژه فروش، تخفیف، خرید اقساطی و اخبار صفحه اینستاگرام بازرگانی شهباز را نیز دنبال کنید.

برای به دست آوردن آخرین اطلاعات محصول، نقد و بررسی محصولات و همچنین راهنمای انتخاب محصولات نیز می توانید به وبلاگ بازرگانی شهباز مراجعه کنید.

جهت دسترسی به حساب کاربری خود وارد شوید


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bazarga7/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bazarga7/public_html/wp-includes/functions.php on line 5109